Máš z hlavy odpadkový koš?

  • Kateřina Sovadinová
  • 1687x

Každodenní úklid našich koupelen, kuchyní, ložnic a pokojů se stal, pro pocit čistoty, harmonie, a celkového dojmu z domova, běžnou rutinou. Ale že by nás napadlo, se stejným zápalem a pečlivostí, uklízet taky naši MYSL?

To musím být opravdu nemocná?

Schvátila mě nemoc. Už měsíc žiju s chřipkou a tak nějak na ní nemám čas. Znáte to, kdo má taky čas, celý 3 dny, jen tak ležet v posteli a nedělat vůbec, ale vůbec nic. Ovšem tělo je nástroj daleko inteligentnější, než si myslíme, a když si prostě umane, že chce jednou za rok odpočívat, bude prostě odpočívat.

Zánět dutin a celková schvácenost, mě konečně přesvědčila, že by bylo dobré, přeci jenom do té postele zalézt. Konečně ležím v klidu, sama se sebou. Počkat, v klidu? Kolem mě je sice hrobové ticho, ale v mé hlavě se hlásí jedna myšlenka za druhou. Vlastně vůbec žádná z nich se nehlásí, překřikuje jedna druhou a v mé hlavě je totální kolotoč. Vyložené si z mé hlavy udělaly zábavní park. Že já jsem už dlouho ve své hlavě neuklízela?

Naše mysl je úžasná nevyčerpatelná studnice myšlenek. Je to dokonalý prostor, kde všechno začíná. Vše dobré, i vše zlé. Jak asi vznikl ten krásný zážitek, loni v létě, který jste se svou láskou prožili? A jak vzniklo to blbý rozhodnutí, že si ho necháte závistivou sousedkou (kamarádkou, kolegyní, švagrovou, známou nebo neznámou) zkazit? Odpověď je totožná. Vše začalo pouhou myšlenkou. 

Je tak strašně důležité, naše myšlenky třídit, jako je důležité, uklízet náš domov. Protože, pokud ten koš v kuchyni, nechám plný celý měsíc, tak zřejmě můj domov nebude úplně svěží, nebude vonět a možná z něj za chvíli polezou hnusní červi. Úplně stejně funguje naše mysl. Možná ještě hůř, protože ten hnusný koš, plný červů, můžete prostě vzít a vyhodit, ale pokud budete schraňovat odpadky ve své hlavě, se 100% jistotou se promítnou do vašeho života. Vaše myšlenky totiž tvoří vaší realitu. Čtěte znova. A znova. Uvědomte si to, prosím. Nebo si opravdu myslíte, že je náhoda … když jsem o víkendu myslela na Pavla, kterého jsem suma sumárum 10 let neviděla a pak jsem ho den poté potkala ve městě? To samé se mi stává s Míšou, Lůcou i Terezou. Ne, tohle náhoda vážně není. Vaše myšlenky tvoří vaši realitu.

Úklid?

Vemte prostě velkej černej pytel, zavřete se někam, kde budete mít prostor sami pro sebe a jednoduše uklízejte. Přebírejte, třiďte, vyhazujte. Pryč s předsudky, domněnkami, strachy, obavami, starostmi, nesmysly, kdyby, jestli, pokud, ale, možná. Pryč s tím! To prostě nepotřebujete!

Při tom velkým úklidu pochopíte, kolik nesmyslů jste si do té vaší hlavičky zbytečně natahaly a hlavně, že je tam nenatahal nikdo jiný, než vy sami. Nedobře se to poslouchá, ale bohužel je to tak. Ovšem pokud jsem já ta osoba, která ROZHODUJE o příjímání všech svých myšlenek, zajisté budu i já ta osoba, která ROZHODUJE i o NE-přijímání svých myšlenek. To je přeci skvělý, ne?

A tak tedy, až se zase příště bude pokoušet, nějaká nesmyslná myšlenka o vaši pozornost, jednoduše se na ní vykašlete. Nepusťte ji dovnitř. Vy tohle ve své hlavě nechcete a mít nebudete. Tečka. 

PS. Jo a uklízejte radši častěji, než jen když vás něco schvátí! 🙂 

Nejnovější příspěvky:

Uvidíme se na Facebooku:

Sledujte mě na Instagramu: